Obeziteyi önelemek açısından asla hamm yap demeyin!

Küçükken hatırlıyorum da, yengem kuzenime ne derece çok baskı yapardı tüketmek yemesi açısından, elinde tabakla, kuzenimin arkasında gezinirdi resmen. “Bırak yemesin, aç değil, aç olsa yerdi” diyenlere ise “bırakırsam hiç yemez ki bu hiç acıkmıyor” derdi. Evet kuzenim hiç acıkmazdı. Çünkü acıkması açısından, annesi oan izin vermezdi, kız acıksa bile belki, zoraki tüketmek yedirildiği açısından, tüketmek yemekten kaçınırdı, herkese tüketmek dünyanın en büyük zevgi gibi gelirken, ona dünyanın kahrı gibi gelirdi. O zamanlar anneme içten içe kızardım “sebebiyet annem de benim arkamdan tüketmek gezdirmiyor, illa acıkınca ben mi gidip demeliyim” diye. Ta ki bir gün bende anne olupta, bilinçli anne olmak adına çocuklarda sağlıklı beslenme konularında bir takım araştırmalar yapana kadar:)

Sevgili hanımlar, çocuklarınızın ileride obezite hastalığına sebebiyet olmak açısından, asla ona zorla tüketmek yedirmeyin diyor ve sizleri ilgili konumuz ile başbaşa bırakıyorum.

 

Farklı yöntemlerle çocuğu doygunluğun ötesinde tüketmeye zorlamak, obeziteye davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, yiyeceklerin ödül veya cezalandırma aracı olarak kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji ve ¤¤¤¤bolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Mungan realage’e yaptığı açıklamada, obezitenin günümüzde dünyanın hemen her ülkesinde büyüyen bir halk sağlığı sorunu olduğunu, istatistiklere göre her 3 kişiden birini tehdit eder hale geldiğini söyledi.

OBEZİTEYE YATKIN ÇOCUKLAR
Çocuklarda obezitenin, aşırı kalori alımı, genetik ve çevresel olmak üzere 3 nedeni bulunduğunu ifade yapan Mungan, “Aileler, çocuklarında kilo alımı gördüklerinde doktora geliyorlar. Hormonoal bir sorun olmadığını öğrendiklerinde ise önemsemeyip oluruna bırakıyorlar. Ancak obezite, hormonal sorunların sebebiyet olduğu kilo alımı kadar önemli bir sağlık sorunu” dedi. Neslihan Mungan, doğumda kilosu fazla olan, ailesinde obezite ve diabet sorunu olan ve çalıştığı açısından hazır gıdaları tercih yapan annelerin çocuklarının obeziteye daha yatkın olduklarını ifade etti.

 

 

MÜCADELE GEBELİKTE BAŞLIYOR
Obeziteyle mücadelenin, gebelikte başladığını ifade yapan Mungan, şöyle devam etti: “Gebelikte sağlıklı beslenilmeli, gerekli düzeyde proteinle aşırı kilo alımı önlenmelidir. Emzirme, çocuğun obezite riskini azaltır. Bu sebeple katı gıdaların erken verilmesinden kaçınmalı, özellikle mamayla beslerken ve ek gıdalara geçişte fazla yedirilmemelidir. Çocuk kilo almaya yatkınsa, 2 yaşından sonra normal süt yerine az yağlı süt verilebilir. Çocuğun büyürken yediği miktara, kendisinin karar vermesine izin verilmeli. Çocuğu ‘tabağında kalırsa ağlar’ gibi sözlerle doygunluğun ötesinde tüketmeye zorlamak, obeziteye davetiye çıkarmaktır. Ayrıca yemekler, ödül veya cezalandırma aracı olarak kullanılmamalıdır.”

ÇOCUĞA İYİ ÖRNEK OLUN
Çocuğun, sağlıklı gıdalarla ve özellikle sebze-meyveyle beslenme alışkanlığını edinmesi konusunda ona destek olunması gerektiğini belirten Mungan, şöyle devam etti:

“Ebeveyn olarak, yaşam tarzı haline getirilen fiziksel aktiviteleri artırmalı, çocuğa sağlıklı bir yaşam tarzı konusunda örnek olmalıyız. Yemekten sonra hemen bilgisayar başına çekilmek, çocuğa kötü örnek olur.
Bunun yanında, kesinlikle bilgisayar başında oturan çocuğa tepsiyle tüketmek verilmemeli. Aksi halde çocuk her yerde tüketmek yenebileceğini düşünür. Yemek, evin belli bir odasında ailece yenmelidir.”

]]>