Obezite hareketsiz çocukları tehdit ediyor

Obezitenin, alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengesizlik sonucu oluşan ciddi bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, hareketsiz yaşamın çocuklarda obeziteye yol açtığını belirtiyor.

Vücut ağırlığının olması gerekenden daha fazla olmasına obezite dendiğini söyleyen Beslenme ve Diyet uzmanı Dyt. Rabia Yurdagül, çocukların fiziksel aktivite yaparak obeziteden korunabileceklerini belirtiyor.

Obezite vücutta yağ dokusu oranının artması sonucu ortaya çıkan diyabet ve kalp damar hastalıkları gibi yaşam kalitesini ve süresini düşüren çok ciddi sağlık problemlere sebebiyet olur. Fazla yeme, fiziksel aktivitenin yetersiz oluşu, psikolojik bozukluklar, metabolik ve hormonal bozukluklar ve genetik yapı obeziteye sebebiyet olabilecek temel faktörlerdir.

Günümüzde optimal bir sağlık açısından gerek çocuk gerekse yetişkinlerin büyük bir çoğunluğunun ölçülü fiziksel aktivite yapmadıkları görülmektedir. Oysaki sağlıklı yaşamın üç temel adımından biri düzenli egzersiz yapmaktır.

Yeterli ve sağlıklı beslenme ve gerekli düzeyde uyku ile birlikte takip edilecek düzenli bir fiziksel aktivite programı sağlığın iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesinde esastır. Birçok ülkede fiziksel aktivite yetersizliği düzensiz beslenmenin önüne geçmiş ve bu durumun özellikle obezite açısından önemli bir etken olduğu sonucuna varılmıştır.

Bir hastalık olarak kabul edilen obezite giderek artmakta ve koroner kalp hastalığı, diyabet, inme, artrit gibi pek çok hastalığa yakalanma riskini artırmaktadır.

Hareketsiz yaşam süren, boş zamanlarını bilgisayar veya televizyon başında geçiren, egzersiz ve egzersize zaman ayırmayan günümüz çocuklarında obezite yüksek oranda görülmekte, bunun yanında televizyon veya bilgisayar karşısında atıştırılan yüksek kalorili yemekler de bu orana ivme katmaktadır.

Fiziksel aktivitenin sağlık ve zindelik açısından sağladığı yararlar giderek daha iyi anlaşılmaya başlamıştır. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz sağlıklı kilonun sürdürülmesi, dayanıklılık, güç ve esnekliğin artırılması yanında kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

Besin çeşitliliğini sağlayan, yağ ve şekerin sınırlı olduğu, liften zengin besinleri içeren, vitamin ve mineralleri gerekli düzeyde bulunduran bir beslenme programı ile çocuğun gerekli ve sağlıklı beslenmesini sağlamak ve uygun ölçüde fiziksel aktivite ile bu beslenme alışkanlıklarını desteklemek sağlıklı büyüme ve gelişmenin de temelini oluşturur.

Çocuk ve gençleri (5 – 12 yaş) düzenli fiziksel aktivite yapmaya cesaretlendirmek, olumlu sağlık alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olacağı gibi okul başarılarını geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Yapılan araştırmalar bir egzersiz dalıyla ilgilenen çocukların okul başarılarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Özellikle ailelerin okul başarısını olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle çocukları hareketsiz yaşama itmelerinin önüne geçilmelidir.

Anaokulundaki oyunlar, okuldaki beden eğitimi dersleri, hafta sonu aile ile geçirilen zamanlardaki faaliyetler çocukları harekete yönlendirmeli, aileler ve öğretmenler aracılığıyla fiziksel aktivitenin yaşam boyu sürdürülmesi gerektiği, her yaşta ve her koşulda yararlı olduğu mesajı sürekli tekrarla verilmeli, fiziksel aktivite ve spora katısallım açısından gerekli motivasyon sağlanmalıdır.

]]>