Obezite açısından taze ölçek

Amerikalı bilim adamları, bir insanın şişmanlık derecesini o kişi tartıya bile çıkmadan belirleyen taze bir ölçek geliştirdiler.

Bilim adamları, Vücut Yağlılık Endeksi (VYE) adını verdikleri taze ölçeğin, boy ile kalça miktarmlerine dayandığını ve ağırlıkla boy miktarmünden alınan Vücut Kütle Endeksi’ne (VKE) daha esnek bir alternatif oluşturduğunu belirttiler.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Richard Bergman ve ekibi, “Obesity” dergisinde yayınlanan araştırmalarında, VKE’nin 200 senedir doktorlar ve araştırmacılarca vücut yağlılığını ölçmede kullanıldığını lakin bu yöntemin kusursuz olmadığını yazdı.

Bu yöntemde, aynı VKE’de olan kadın ve erkeklerin farklı seviyelerde yağa sahip olabildikleri, ayrıca VKE ölçeklerinin farklı etnik gruplar açısından genelleştirilemeyeceği belirtildi.

Yeni ölçeğin ise Meksika kökenli Amerikalılar baz alınarak geliştirildiği, daha sonra Afrika kökenli Amerikalılar üzerinde denendiğinde de testlerin aynı sonucu verdiği kaydedildi.

Araştırmacılar, boy ile kalça çevresinin karmaşık bir orana dayanan taze yöntemin, beyazlar ve diğer etnik gruplar üzerinde de denenmesinin yararlı olacağını belirttiler.

Araştırma ekibi, iyice doğrulanmasından sonra bu ölçeğin yağlılığın saptanmasında kullanışlı bir yöntem olacağını öne sürdü.

]]>