Myom tedavisi

Bir takım komplikasyonlarla kendini ifşa yapan myomların kansere dönüşme riski az olsa da, yaşattığı şikayetlerden kurtulmak isteyen kadınlar, kadın doğum uzmanlarının yolunu tutmaktadır. Myomlar daima kanama, şiddetli ağrı, karında sıvı birikmesi, ani ve hızlı bir biçimde büyüme gösterdikleri durumlarda tedavisi açısından çok geç kalmamak gerekir. Myom tedavisi açısından günümüz doktorları önce myomun hacmini küçültmeye yönelik ilaçların kullanımını önerirler. Bu ilaçlar ani ve hızlı büyüme gösteren myomun hacmini küçültecek ve aynı zamanda kadınların kanamasını durdurup, kansızlığı da giderecektir. Myom tedavisi açısından en etkili çözü yolu ise, ameliyattır.

Myom nasıl tedavi edilir?

Myom sorunun tek ve kesin tedavi yöntemi olan ameliyatta, myom ya da rahmin tamamı alınmaktadır. Cerrahi operasyonla yalnızca myomun mu yoksa myomla birlikte rahmin tamamının mı alınacağı, myomun adetsına, büyüklüğüne, kadının genel sağlık durumuna, yaşına ve çocuk adetsına göre karar verilir.

Myom ameliyatı aleni ya da kapalı olmak üzere iki çeşitte yapılmaktadır. Eğer, kadının yaşı 40′dan fazlaysa, myomlarda adetca fazla ve büyükse ve kadının yeterince çocuğu olduğundan dolayı artık çocuk sahibi olmak istemiyorsa kapalı ameliyat ile rahmin tümü alınır. Bu biçimde yapılan bir ameliyat sonucunda myomun nüksetme riski bulunmamaktadır.

]]>