Multiple myeloma belirtileri nelerdir?

kemik iliğindeki plazma hücrelerinin kanseri olan Multiple Myeloma hastalığında bir takım belirtiler husule gelmektedir. Multiple Myeloma hastalığına yakalanan hastaların ilk dönemlerde en sık yaşadıkları sorun kemik ağrılarıdır. Kemik ağrısı çekmek hastalığın en erken dönemde fark edilmesini sağlar. Bu sebeple birçok uzman tedavisi var olan Multiple Myeloma hastalığının erken dönemde teşhisi açısından kemik ağrısı çekenlere uzman bir doktora gitmelerini önermekteler. Peki Multiple Myeloma hastalığının diğer belirtileri nelerdir?

Multiple myeloma belirtileri

Multiple Myeloma hastalarının birçoğunda sırt ve kabuk bölgelerinde de ağrılar husule gelir. Hareket edildiğinde ağrının şiddeti artıyorsa Multiple Myeloma hastalığı ile bir ilişkisi söz konusu olabilir. Multiple Myeloma hastaları daha kolay yorulur ve güçsüz kalırlar. Aneminin de eşlik ettiği bu hastalıkta hastaların benizleri solgun olur.

Hastalığın ilerlemesiyle birlikte belirtilerde kötüleşmeye başlar. Özellikle hastalığın ilerlemesi durumunda hastaların kanlarında olan normal hücrelerin de konsantrasyonu düştüğünden enfeksiyonlara karşı hassasiyet artar ve sürekli enfeksiyon hastalıkları tekrarlar. İdrar yolunda, bronşlarda, akciğerlerde, deri veya diğer bölgelerde sürekli enfeksiyonlar husule gelir.

Multiple Myeloma hastalığının belirtileri arasında aşırı susama, idrara çıkma, bedende uyuşukluk, karıncalanma, yanma ve ağrı, nadiren de olsa anormal kanama, baş ağrısı, göğüs ağrısı, uyanıklıkta azalma ve nefes darlığı meydana çıkabilir.

]]>