Migren çocukluklarda görülür mü?

Migren kimi zaman birkaç dakika kimi zamanda haftalarca hatta aylarca süren aşın bir bölgesinde görülen şiddetli ağrı olarak tanımlanan bir çeşit baş ağrısı tipidir. Migrenin daima yetişkinlerde husule geldiğini biliyoruz. Özellikle de bayanlar migreni en sık yaşayan kişilerdir. Peki migren çocuklarda görülür mü?

Çocuklar migren olur mu?

Günümüzde mütenevvi hastalıkların yaygın bir biçimde görülmesi ve görülme yaşının baya düşmesi, baş ağrısı yaşadığını söyleyen çocuğun migren ile karşılaşabileceğini düşünmeden edemiyoruz. Düşünmekte de haklıyız çünkü migren çocuklarda da yaşanan bir sağlık problemi olmaktadır.

Çocuklarda görülen migren çeşitli belirtilerle kendini ifşa eder. Bu belirtiler ise, şiddetli baş ağrısına eşlik yapan karın ağrısı, kusma, ses ve ışıktan kaçma isteğidir. Eğer ki çocuğunuz bu şikayetleri yaşıyorsa migren olasılığını aklınıza getirmeli ve nöroloğa başvurmalısınız. Çünkü migren olan hastaların %15’i bu rahatsızlığa çocukluk yaşlarda yakalanmışlardır. Bu sebeple çocuklarda migren önemsenmeli ve fazla ilerlemeden tedavisine bakılmalıdır.

]]>