Mide yanmasına iyi gelen besinler

Bazen beslenme işleminin bir sonucu olarak bazense hastalık belirtisi olarak ortaya çıkan mide yanmalarına ve ağrılarına sağlıklı ve mide dostu besinlerle son vererek tüketmek yemenin keyfini çıkartabilirsiniz. İşte mide yanmasına iyi gelen mide dostu besinler…

Karnabahar

Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından koruyarak tüm sorunları giderebilir. İçeriğinde olan gefarnato maddesi ülser ilacının hammadesi olarak kullanılıyor.

Lahana

Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı ölçüde elma suyu ile karıştırın ve açısından. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor. Dörtte bir lahanayı yıkayıp kalın şeritler halinde doğrayın. 1 kerevizi soyup doğrayın. 1 havucu temizleyip dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp sabah gece suyunu açısından.

Patates

Çiğ patates suyu mide yanmasının doğkırmızı ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Su, havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp açısından.

Elma sirkesi

Salatalarda ya da mezelerde elma sirkesi kullanın.

Maden suyu

Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor.

Ispanak

Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

Zeytinyağı

Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi açısından safra salgısını artırıyor.

Baklagil

Fasulye, bezelye ve mercimekte olan bioflavionid maddesi, midenin koruma faktörünü artırıyor.

Muz

Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz tüketmek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.

Kızarmış ekmek

Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gideriyor.

Meyankökü

Güçlü bir mide koruyucusu. Yapılan son araştırmalara göre midedeki aşırı asitlenmeyi azaltıyor.

]]>