Mide tümörü belirtileri

İştahın kaybolması ve aşırı kilo kaybedilmesi sonucunda şüphe edilen mide tümörü, daha çok 50 yaş üstündekilerde görülen bir sorundur lakin en çokta kadınları etkisi altına kalır. Yapılan bir araştırma sonucunda kadınların mide kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu gözlenmiş ve bu risk 100 binde 20 oranında belirtilmiştir. Ayrıca mide tümörü giderek artmakta ve ölüm riskini de arttırmaktadır.

 

Diğer kanser çeşitlerine göre mide kanserine yakalanma riskinin düşük olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü bu kanser çeşidi de diğerleri kadar tehlikeli ve hayati önem taşımaktadır. Ayrıca mide tümörünün de, bazı kanser türleri gibi sebebiyet ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kalıtsak faktörler, kronik mide iltihabı, beslenme alışkanlığı, sigara kullanımı ve çevresel faktörler mide tümörünü tetiklemektedir.

Kanser hastalıklarının günümüzde büyük miktarde yaygınlık göstermesi nedeniyle hepimiz kuşku ve korku içindeyiz. Kanseri yenmenin en önemli yollarından biri, erken teşhistir. Bu sebeple kanser belirtileri iyi gözlenmelidir. Mide kanseri belirtileri ise şöyledir;

 

Mide kanserinin belirtileri

 

Başta da bahsettiğimiz gibi mide tümörünün belirtileri arasında iştahsızlık ve aşırı kilo kaybı görülür. Hatta aşırı sigara tutkunları bile sigaradan tiksinmeye başlarlar. Mide kanseri belirtilerinden bir tanesi de, sindirim bozukluklarıdır. Yemeklerden sonra kişiye bir ağırlık çöker. Mide bulantısı ve ardından da kusma buna eşlik eder. Mide bölgesinde şiddetli bir ağrıda ortaya çıkar.

Mide kanserinin ilerlemesi durumunda mideden kan gelmesi gibi sorunlarla karşılaşılır. Bu kanama midede olan tümör kitlesinden gelmektedir. Halsizlik, ateş yükselmesi, rengin solması, kansızlık ve zayıflık mide kanseri belirtileri arasındadır.

]]>