Mide mukozası iltihabına şifalı bitki tedavisi

Yaşamının her alanında birçok insanı rahatsız yapan mide mukozası iltihabının alkol, sigara, yanlış beslenme ve stres kaynaklı olduğunu belirten uzmanlar, hastalığı tetikleyen uyarıcı maddelerden kaçınarak ve gerekli bitkisel takviyelerle rahatsızlığın kolaylıkla tedavi edilebileceğini belirtiyor.

Sindirim aksaklığı gibi işlevsel mide rahatsızlıkları, organik bir hastalığa dönüştüklerinde, öncelikle midenin iç yüzeyini saran mukoza tabakasında iltihaplanma oluşur. Herhangi bir enfeksiyondan veya bazı besinlere karşı oluşan tepkilerden kaynaklanabilen bu iltihaplanma kısa sürede iyileşebilir ama uzun süreli (kronik) bir hastalık haline de gelebilir. Uzun süreli hastalıkların kaynağı, yanlış beslenme, alkol, sigara ve stres olabilir.

Genelde, bu nedenlerin birkaçı bir arada olur. Gastrit tedavisinin temelini, özel bir diyet ve şifalı bitki kullanımı oluşturmalıdır.

Diyet konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, iltihaplanmalara yol açan veya oluşmuş iltihaplanmaların durumunu daha da kötüleştiren uyarıcı maddelerden kaçınmak olmalıdır. Kimyasal veya mekanik uyarıcılar ve ısı da göz önünde bulundurulmalıdır.

– İltihabik ortama çok kötü etki yapacakları açısından, çok sıcak yemekler ve içecekler tüketilmemelidir. Çok soğuk yiyecek ve içecekler de benzer etki yapabilirler.

– Kimyasal maddeler hastalığı direkt etkileyebilirler. Sirke ve benzeri ürün toplulukları içeren besinlerden ve turşulardan uzak durulmalıdır. Mide mukozasını aynı biçimde olumsuz etkileyen alkolün her çeşidinden kaçınılmalıdır. Tütün kullanımı da hastalığı kötüleştirir, çünkü tütünün içindeki katranın önemli bir bölümü mideye ulaşır. Bol baharatlı ve yağlı yemekler de rahatsızlıklara yol açabilir.

– Mekanik tahrişe sebebiyet olabilecek besinlerden, örneğin, yara üstünde bir zımpara etkisi yapabilecek lifli besinlerden kaçınmak gerekir. Uygulanacak olan diyet daha çok yumuşak besinlerden oluşmalıdır; kara ekmek, fındık-fıstık ve domatesten uzak durulmalıdır. Ama hastalık atlatıldıktan sonra, sağlıklı bir beslenme açısından çok önemli olan posalı ve lifli besinleri tüketmeye kademeli olarak başlamak gerekir.

Mide mukozasını yatıştıran bitki kürü

Aşağıdaki malzemelerle hazırlanacak bitki karışımın çayı mide mukozasını yatıştırır ve mide mukozası iltihabını önemli miktarde iyileştirir.

Malzemeler:
2 ölçek meyan kökü,
2 ölçek hatmi kökü,
1 ölçek keçisakalı,
1 ölçek ebegümeci,
1 ölçek mayıs papatyası.

Yapılışı:
Kökler ve bitkiler çok ince kıyılarak iyice karıştırılır. Yarım veya bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür.

Kullanım şekli:
Rahatsızlık sona erene kadar, her yemekten sonra 1 bardak çay içilir. Eğer rahatsızlığa şişkinlik de eşlik ediyorsa, karışıma 1 ölçek eğir kökü eklenir. Eğer stres söz konusu ise, sinir sistemini güçlendirici olarak, 1 ölçek de kediotu kökü eklenmelidir.

]]>