Mide kanseri sebebiyet olur?

Kanser türleri arasında günümüz çağında en sık rastlanan ikinci kanser çeşidi olan mide kanseri, mide çevresinde şiddetli ağrıya, kilo kayıplarına, iştahsızlık sorununa, anemi hastalığına, bulantı ve kusmaya sebep olarak hastanın yaşam kalitesini ciddi manada olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Mide kanseri bilhassa da, A kan grubuna sahip olan kişilerde, kadınlara nazaran erkeklerde ve elli yaş üstü yetişkinlerde daha sık bir biçimde husule gelmektedir. Peki mide kanseri sebebiyet bu kişilerde daha sık meydana gelir? Mide kanserinin nedenleri nelerdir?

Mide kanseri nedenleri

Mide kanserinin nedeni günümüzde henüz bir kesinlik kazanmamıştır. Ancak, mide kanserine beslenmede yapılan yanlışların, sağlıksız beslenme alışkanlığının, genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Mide kanseri alkol ve sigara alışkanlığı olan kişilerde de meydana gelen bir kanser türüdür.

Aşırı kiloya sahip olan insanlarda da mide kanseri riski olur. Özellikle de obezite hastaları mide kanserine karşı tetikte olmalıdır. Çünkü kilo birçok sağlık problemine zemin hazırladığı gibi, mide kanserinin de temelinde yer almaktadır.

]]>