Meyve suları kan şekerini yükseltiyor

Sıcak havalarda daha fazla suya gereksinim duyan kişiler, hazır meyve suyu gibi içeceklere yöneliyor. Oysa uzmanlar, şeker hastalarına kan şekerini yükselttiği gerekçesiyle meyve suyu içmemeleri konusunda uyarıyor.

Meyve sularının diyabet hastalarına kötü etki verdiğini belirten Türkiye Diyabet Vakfı’ndan Uzman Dr. Berrin Oğuzhan, “Tip 1 hastaları meyve suyu içmesin” dedi.

Havaların ısınması kişilerin beslenme alışkanlıklarına birçok değişikliğe sebebiyet oluyor. Sıcaklarla birlikte daha fazla su ihtiyacı hissedenler, hazır meyve suyu gibi içeceklere yöneliyor.

Meyve sularının içinde şeker yokmuş gibi reklamının yapıldığını söyleyen Türkiye Diyabet Vakfı’ndan Uzman Dr. Berrin Oğuzhan, meyve sularının reklamlarda göründüğü kadar masum olmadığını belirtti.

Fruktoza dikkat!

Meyve suyu tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktaların bulunduğunu ifade yapan Oğuzhan, “Serinlemek açısından genelde tercih edilen bu sularda olan fruktoz vücuda alındığında çok hızlı bir biçimde glikoza dönüşüp vücudun şeker değerini yükseltebiliyor” diye konuştu.

Kan şekerini yükseltir

Özellikle diyabet hastalarının meyve sularından uzak durmasını öneren Oğuzhan, “Bir boyut meyve, kan şekerinde 20-30 miligramlık bir yükselme saptanmasına sebebiyet oluyor.

Bir bardak meyve suyu en az 3 – 4 boyut meyve suyundan yapıldığını göz önüne alırsak, bir bardak meyve suyunun kan şekerinde 80-120 miligram arasında bir yükselmeye sebebiyet olabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

Oğuzhan, özellikle tip 1 hastalarının daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Meyve suyu hiç tüketmemeli mi?

Dr. Oğuzhan, meyve suyu tercih ederken yapay tatlandırıcılar yerine yüzde 100 doğkırmızı meyve sularının tercih edilmesinin daha sağlıklı olacağını vurguladı.

Raflardaki düşman!

Reklamlarda meyve sularının masummuş gibi sunulduğuna dikkat çeken Dr. Oğuzhan, meyve suyu alırken içindekiler kısmının muhakkak okunması gerektiğini vurguladı. Oğuzhan, meyve suyu kullanmadan önce doktorla görüşülmesini öneri etti.

]]>