Meyve kabuklarının faydaları

Millet olarak hiç adetimiz değildir meyveleri kabukları ile tüketmek lakin uzmanlar, bu adetimizi değiştirmemizi, meyveleri kabukları ile tüketmemizi, direk kabuklu olarak tüketemiyorsak ta meyvelerin kabuklarını ezip içeceklerimizi atmamızı ya da fıstık ezmesine batırıp yememizi önermekteler. Sağlığa gerçekten faydası dokunan tam bir şifa deposu olan meyve kabuklarının hiçbir işe yaramayacağını düşünerek kesinlikle kaldırıp çöpe atmamalıyız. İşte sizlere meyve kabuklarının faydaları;

 

Meyvelerin soymadan tüketmek özellikle diş sağlığında olumlu etkiler yaratacaktır. Diş sağlığınızın bozulmamasını ve diş hastalıkları ile karşılaşmamak istiyorsanız meyveleri soymadan yemelisiniz. Bilhassa elma ve havucun kabukları bu konuda oldukça iyidir. Bu meyvelerin kabukları diş minesini rahatlatır, dişleri temizler ve asit miktarını azaltır.

Elmanın kabuğunda kanseri önleyen bir madde olur. Çoğumuz elmanın kabuğunu soyarak yemeyi tercih ederiz ama uzmanlar elmanın kabuğunu soymadan yememizi öneriyorlar. Eğer elmayı kabuklu yiyemiyorsanız elmanızı fıstık ezmesine batırıp yiyebilirsiniz

Salatalığı kabuğu da oldukça faydalıdır. Hele ki cilt güzelliği açısından salatalık kabuğunun üstüne yoktur. Deriyi dolgunlaştıran, kırışıklığı önleyen kolajen olan silisten oluşan salatalık kabuğu her gün tüketilenidir.

Kivi kabuğu da bakterilerle savaşır. Vücudumuzda olan zararlı bakteri ve kolibakteri ile savaşan kivide sıkça tüketilmelidir. Kivi sevmeyenlere uzmanların önerisi ise kivinin kabuğunu ezip toz haline getirdikten sonra içeceklerinin içine dökmeleridir.

Deri kanserinden korunmak ve UV ışınlarına karşı cildinizin güçlü olmasını istiyorsanız, portakal kabuğundan şaşmayın.

]]>