Meyan şerbetinin faydaları nelerdir?

Bizim ülkemizde en çok Ege, Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla tüketilen bir içecek olan meyan şerbeti, akarsu kıyılarında yetişen meyan bitkisinden elde edilmekte ve Osmanlı dönemininden bu yana sevilen içecekler arasında yer almaktadır. Meyan bitkisinden alınan meyan şerbetinin bin bir derde deva olduğu, çeşitli hastalıkları tedavi ettiği ve önlediği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Meyan şerbetinin faydaları

 

Meyan şerbetinin vücuda olan olumlu etkilerinden faydalanmak açısından bu içecek soğuk tüketilmelidir. Meyan şerbetinin yararları arasında en başta mide ve böbrek hastalıklarına iyi gelmesi yer alıyor. Hem doğkırmızı hem de oldukça lezzetli olan meyan şerbeti göğsü yumuşatır, balgamı söktürür, ateşi düşürür ve öksürüğü keser.

Meyan kökü şerbeti aynı zamanda nezle ve bronşit hastalıklarına da iyi gelmektedir. Bunların yanı sıra meyan şerbetinin faydaları arasında yatıştırıcı ve rahatlatıcı olması, bedeni güçlendirmesi, kabızlığı önlemesi, vücuda serinlik vermesi, hazmı kolaylaştırması, iştahı arttırması, incebağırsak iltihaplarına iyi gelmesi de yer almaktadır.

]]>