Mesane kanseri tedavisi

Mesane kanseri tedavisi açısından son yıllarda başarılı bir biçimde uygulanan radikal cerrahi yöntemi sayesinde hastaların kanserden kurtulma şansları her geçen gün biraz daha artıyor. Radikal cerrahi yöntemi yani radikal sistektomi yüksek evrelerde olan vakalara uygulanarak tüm mesane çıkartılmakta ve operasyondan başarı elde edilmektedir.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Talat Yurdakul, mesane kanseri ve tedavisi hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Yapmış olduğu yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“Mesane kanseri, kanserin en tehlikeli türlerinden biri. Ancak mesane kanserinde umutlar henüz birkaç yıldır uygulanmaya başlanan ‘radikal cerrahi yöntemi’, yani ‘radikal sistektomi’ ile artıyor. Sistektomi, mesanenin ameliyat ile çıkarılmasıdır. Radikal bir yöntemdir. Cerrahi olarak tüm mesanenin çıkarıldığı ‘radikal sistektomi’, yüksek evreli kanseri olan hastalara umut oluyor. Mesane çıkarıldıktan sonra ince ya da kalın bağırsaktan mesane oluşturulabilir. Biz buna ‘ortotopik taze mesane’ demekteyiz. Hastalar bu ameliyat ile torba takmaksızın, normal yoldan idrar fonksiyonlarını yerine getirebilmektedir. 5-6 saat süren bir ameliyattır. Radikal sistektomi yapılan kadınlar rahim alındığından, erkekler de prostat ve er bezi (seminal veziküller) alındığından meni idrar yoluna boşaltılamadığı açısından çocuk sahibi olamazlar.”

]]>