Menopozda hangi sporlar yapılmalı?

Menopoza giren birçok kadın bu dönemde ciddi sıkıntılar yaşar ve yaşadıkları bu sıkıntılardan dolayı hayattan tat alamaz bir vaziyete gelirler ve her şey onların psikolojilerini etkiler. Kilo sorunları, bitkin bir beden ve mutsuz bir ruh yapıları husule gelir. İşte bu sorunları daha hafif atlatmak, kilo sorunları ile başın derde girmemesi açısından hekimler menopoz döneminde egzersiz yapılmasını önerirler.

menopozda-yapilmasi-gereken-sporlar

Menopozda yapılması gereken sporlar

Sıcak basmaları, uykusuzluk, cinsel istekte azalma, kas ve kemiklerde zayıflama, kalp damar hastalıklarına yakalanma riski de yine menopoz dönemi sorunlarındandır ve bu sorunların en doğkırmızı tedavisi ise egzersiz yapmaktır. Spor yapmak menopoz döneminde hem fiziksel hem de ruhsal yönden çöküntüye uğramanızı önler, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir, kalp sağlığınıza iyi gelir, uykunuzu düzene sokar ve yağ yakımını hızlandırır.

Menopoz döneminde yapmanız önerilen sporun en önemli noktası güç ve aerobik egzersizlerin birleştirilmesidir. Aerobik egzersizlerin en kolayı olan yürüyüş her gün 30-60 dakika düzenli olarak yapılabilir. Bisiklete binmek, tenis oynamak, yüzmek, ip atlamak, koşmak da aerobik egzersizlerinin açısından girer. Güç egzersizleri olarak ağırlık çalışabilirsiniz.

]]>