Menopozda Beslenme

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması nedeniyle  adet döngüsü düzensizlemeye başlar. Bu durumdan sonra adet kanaması kesilir.  Bu dönemde en fazla şikayet edilen problemlerden bir kaçını saymak gerekirse bunlar; terleme, ruh halinde sık değişkenlik, sıcak basması, depresyon ve agresifliktir. Tüm bu sıkıntıları gidermek ve daha rahat bir menopoz dönemi geçirmek için yapmanız gereken beslenme alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler yapmak.Menopozda Beslenme

Menopozun sıkıntılı halini daha öncede dediğimiz gibi hayatınızda ufak değişiklikler yaparak hafifletmeniz mümkün. Gün içerisinde bolca sıvı tüketin. Birazdan bahsedeceğimiz çayları için ve söz ettiğimiz bitkileri tüketmeye özen gösterin. Bu dönemde kırmızı et ve benzeri ağır yiyeceklerin yenmesi tavsiye edilen bir durum değildir. Susam yağı masajı ve günlük yapacağınız sporlar, örnegin yoğa veya yürüyüş size çok yardımcı olacak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bunların yanında Östrojen hormonu içeren bitkileri tüketerek vücudunuz gerilimini hafifletebilirsiniz. Peki hangi bitkiler östrojen içerir?

Maydanoz: Maydanoz içerisinde ki doğal östrojenler sayesinde menopozun etkilerinden korunmakta önemli bir yeşillik.  Üstelik maydanozun idrar yollarına olan faydası ve kilo vermekteki katkısı da düşünüldüğünde, menopoz sırasında alınabilecek fazla kilolarla baş etmekte de önemli bir yardımcı olduğu söylenebilir. Salatanıza, yemeklerinize maydanoz ekleyerek maydanoz tüketiminizi arttırabilirsiniz.  Su haline getirmek içinse ; yarım demet maydanozu kaynamış ve 2 dakika beklemiş suyun içinde 5 dakika demlenmeye bırakabilirsiniz.

Ada çayı:  Günde 2 bardak ada çayı tüketmemeniz size kendinizi iyi hissettirecektir. Bunun yanında menapozun en can sıkıcı etkileri olan; gece terlemesi, ateş basması, gerginlik gibi sıkıntıları atlatmanıza yardımcı etki gösterecektir.

Üzüm:  Menopoz döneminde üzüm tükerek, üzüm suyu içerek, pekmez tüketerek, bir yandan kemik erimesi riskine karşı korunurken diğer yandan menopozun etkilerinden korunabilirsiniz.

Papatya:  Yatmadan önce içeceğiniz 1 bardak papatya çayı, size hem daha rahat bir uyku imkanı sağlar hem de sabah daha enerjik uyanmanıza yardımcı olur. Papatyanın içinde bulunan hormonlar yatıştırıcı etkiye sahip olduğu bilindiğinden, menopoz döneminde görülen gerilimi atlatmanıza oldukça faydalı olacaktır.