Menopoza kaç yaşında girilir?

Her kadın açısından kaçınılmaz bir gerçek olan menopoz, düzenli olarak her ay meydana gelen sayı kanamasının son bulması demektir. Günümüzde kadınların menopoza girme yaşı ne yazık ki standardın altında vuku bulmaktadır. Bu durum ise kadınlarda bir takım olumsuzluklara yol açar ve genel sağlık durumlarını olumsuz etkileyerek mütenevvi hastalıkların başlamasına sebep olur. Peki menopoz dönemine girme yaşı kaç olmalıdır? Standart menopoza girme yaşı kaçtır?

Kaç yaşında menopoza girilir?

Bir kadının ortalama olarak 45 ile 55 yaşları arasında menopoza girmesi gerekir. Ne yazık ki bu yaş sınırı günümüzde 40′ın altına kadar düşmüştür. Çoğu kadın 35′ini bile görmeden menopoza girmektedir. Bunun altında yatan pek çok sebep vardır. En önemli sebep ise kalıtsallıktır.

Standart menopoza girme yaşı 45 ile 55 yaş sınırı olmasına rağmen kullanılan doğum kontrol hapları, eğitim hayatı, kişinin gebelik yaşı, boyu ve kilosu, emzirme dönemi ve ilk sayı kanamasının başladığı yaş gibi birçok etken bu yaş sınırın altında bir dönemde menopozu getirir. Ayrıca sigara kullanımı da kadınların normal menopoz zamanından 1-2 yıl kadar erken menopoza girmelerine sebeptir.

Beslenme bozukluğu, vejeteryanlık, alkol bağımlılığı, düşük kiloya sahip olma, yaşam standartları, jinekolojik ameliyatlarda menopoz yaşında değişiklik yaratır ve kadınları erken menopoza teşvik eder.

Menopoza 45 ile 55 yaş arasında girilmesi beklenirken, bu yaş sınırının altında menopoza girmeye başlayan kadınlar muhakkak uzman bir hekim kontrolüne gitmeli ve altta yatan sebepleri mümkün mertebe ortadan kaldırılmalıdır.

]]>