Menopoz döneminde egzersizin faydaları

Her kadın açısından kaçınılmaz bir gerçek olan menopoz döneminde, uzman hekimler tüm kadınların bu dönemde yaşamış oldukları sıkıntıları en aza indirmek ve menopoz dönemini kolay bir biçimde atlatmak açısından egzersiz yapılmasının son derece mühim olduğunu söylemekteler. Menopoz döneminde yapılan egzersizin büyük yararları olduğunu da söyleyen uzmanlar, bu dönemi en kolay atlatmanın en ideal yollarından biri egzersizdir diyerek egzersiz yapma öneminin altını çiziyorlar. Hem fiziksel, hem ruhsal he de duygusal bakımından yaşanan sıkıntılar egzersiz ile ortadan kaldırılabilir.

Menopoz dönemi egzersizinin yararları

Menopoz döneminde kadınların beslenmelerine dikkat etmeleri kadar egzersizi de düzenli bir biçimde sürdürmeleri önemlidir.menopoz döneminde çoğu kadının karşılaştığı bir sorun olan kemik erimesine de egzersiz ile çözü bulunabilir. Çünkü menopoz döneminde yapılan egzersiz kas ve kemiklerin güçlenmesine olanak sağlıyor. Aynı biçimde artan kilo ve şişkinlik problemleri de egzersiz ile ortadan kaldırılabilir.

Menopoz döneminde yapılan egzersizin bir diğer önemi de, kalp-damar sağlığında olumlu gelişimler göstermesidir. Uyku ve ruh halini de düzene sokan menopoz dönemi egzersizleri, organlara iletilmekte olan kanında miktarında artışa sebep olur. Böylece organların hasarlanma riski daha da düşer. Metabolizma hızı egzersiz döneminde düştüğü açısından çeşitli sorunlar yakanızı bırakmaz. Bu sorunlara karşı alınabilecek en güzel önlem, düzenli ve ağlıklı egzersizdir.

]]>