Memede kitle sebebiyet olur?

Günümüz kadınlarının en sık yakalandığı sağlık sorunları arasında yerini alan meme kanserinin bir semptomu olan memede kitle hissedilmesi, bazı durumlarda korkutucu bi şey olmadığına işarettir. Uzman doktorlar daima ağrısız kitlelerin meme kanseri belirtisi olduğunu söylemekteler. Kesin tanının konması açısından kadınların kendi kendilerine meme muayenesi yaparak kitlede ki değişikliği takip etmelerinin yanı sıra, biyopsi gerekir.

Memede kitle nedenleri

Memede kitle hissedildiği zaman derhal doktora başvurulmak,kitlenin kanserli olup olmadığını öğrenmek ve lakin kanserli ise tedaviye başlamak gerekir. Memede husule gelen kitle lakin kanser habercisi değilse, fibrokistik meme hastalığı ve fibroadenom olabilir.

Fibrokistik meme hastalığı : Aslında tam olarak hastalık demek doğru olmaz. Bu rahatsızlık meme dokusundaki bir grup zararsız oluşum olmakta ve ekseri kadınların sayı görmeden önceki dönemlerde yumrularda artış ve meme hassasiyeti olarak kendini göstermektedir.

Fibroadenom: bu rahatsızlıkta ise, kitle sert, ağrısı, lastiksi ve üzerine bastırıldığı zaman hareket yapan, kanserli olmayan bir kitle olarak husule gelir. Fibrokistik meme hastalığına göre bu rahatsızlıktan husule gelen kitleler daha büyük, ayrık ve hareketlidir.

]]>