Meme ucu çatlaklarına gayazulen çiçeği ile tedavi

Gerek emzirme işleminin doğru yapılmamasından, gerekse bebeğin uzun süreli ve sürekli emmesiyle meydana gelen meme ucu çatlakları birçok annenin en büyük sorunlarındandır. Oysa gayazulen çiçeği hem meme ucu çatlaklarına hem de memede meydana gelen ağrılarda etkili bir şifalı bitkidir.

Yüzyıllar önce Güney Amerika’da yerlilerinin tedavi amacıyla kullanmaya başladığı gayazulen çiçeği, modern dünyada da annelerin imdadına yetişti.

Türkiye’de doğru emzirme teknikleri yeterince uygulanmadığı açısından birçok anne, meme ucu çatlakları sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Bu durum anneyi emzirmeden uzaklaştırdığı gibi bebeği de gelişimi açısından şart olan anne sütünden mahrum bırakıyor.

Bitkisel pomat yan etkisiz

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Op. Dr. Hakan Ünlü, şunları söyledi:

“Doğru emzirme tekniklerinin kullanılması ve bu amaca yönelik tedavi ve önlem amaçlı bitkisel pomatlar, annelerin bu dönemde işini kolaylaştırıyor.

Halk arasında alkolle, karbonatlı suyla silme gibi inanışlar yanlış. Bunun yerine gayazulen etken maddeli bitkisel pomad tercih edilmeli. Çünkü bitkisel pomadların toksik özelliği yok.

Yine emzirme sırasında da kullanılan bitkisel pomadın bebeğe hiçbir yan etkiside olmuyor. Ağrısız bir biçimde uygulama yapmanızı sağlayan bitkisel pomadlar, dokunun beslenmesini de sağlıyor.

Tahriş olmuş, çatlamış meme uçlarının bakımında ve angorjman denilen meme şişmelerinin tedavisinde, bitkisel içerikli pomat tercih edilmeli.

Bitkisel pomat, meme başını nemlendiriyor ve bakterilerin buraya yerleşmesini engelleyerek çatlakları engelliyor.

Guajak ağacından alınan gayazulen içerikli bitkisel pomat, doğkırmızı ve iyileştirici etkisiyle oluşmuş çatlakları da kısa sürede tedavi ediyor.”

]]>