Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı

Günümüzde kadınları sıklıkla hedef alan bir kanser hastalığı olan meme kanseri, yaklaşık olarak 100 kadından 10′unda ya da 15′inde görülmektedir. Bu denli yaygın olan meme kanseri hastalığı neredeyse hemen hemen her kadını göğsünden ya da göğüslerinden etmektedir. Bunun yanı sıra meme kanseri yalnızca kadınlara göğüslerini kaybettirmiyor aynı zamanda onları ciddi bir tedavi içine sürükleyerek ya psikolojilerini bozuyor ya da yaşamlarına son veriyor. Ama geliştirilen yepyeni bir yöntem kadınların artık memelerini kaybetmemelerine olanak sağlıyor. İşte bu yöntemin adı: Meme rekonstrüksiyonu!

Mastektomi denilen meme rekonstrüksiyonu, meme oluşturma ameliyatıdır. Cerrahi işlemler vasıtasıyla kadınlara göğüsleri alınmadan önce nasıl ise, işte öyle göğüsler kazandırıyor. Oldukça kolay olan meme rekonstrüksiyonu ameliyatı sayesinde kadınlar kaybettikleri göğüslerine kısa sürece yeniden kavuşuyor. Estetik tıbbın geliştirmiş olduğu meme rekonstrüksiyonu tekniği, kadınların ruh hallerinde ciddi gelişmeler sağlıyor.

Meme kanserinden kurtulmanın en etkili yolu göğsün alınmasıdır. Bazen tek göğüs bazen de iki göğsün birden alınması kadınların memesiz kalmalarına yol açıyor ve çoğu kadın bu durumdan sıkıntı ve utanç duyuyor. Ama artık meme rekonstrüksiyonu ameliyatı sayesinde tüm bu sıkıntılar ve utançlar geride bırakılıyor. Tüm bu sıkıntıya birde ışın tedavisi ve kemoterapi eklenince kadınların sıkıntıları daha da artıyor. Kısacası meme kanseri bir kadının hayatını tamamen etkiliyor.

Meme rekonstrüksiyonu işlemi, göğüs alındığı anda ( primer meme rekonstrüksiyonu ) ya da sonradan ( sekonder meme rekonstrüksiyonu ) olmak üzere iki farklı zamanda uygulanarak kadınlara yepyeni bir göğüs veren uygulamadır. Meme kanseri tedavisi açısından ameliyata alınan kadının ilk olarak göğsündeki kanserli doku temizlenir ve kanser riski tamamen ortadan kaldırılınca plastik cerrahi o anda devreye girer ve sanki kadın göğsünü hiç aldırmamış gibi ameliyattan çıkar. Bu biçimde anında uygulandığı gibi, ameliyat sonrası da meme rekonstrüksiyonu uygulanabilmektedir. Ancak kadın henüz ışın tedavisi ya da kemoterapi görüyorsa işlem uygulanamaz. Meme rekonstrüksiyonu işleminin uygulanmasında ki tek şart, hastanın tamamen kanserden kurtulmuş olması ve hiçbir riskin bulunmamasıdır.

]]>