Meme iltihabı nasıl tedavi edilir?

Tıp literatüründe mastitis olarak isimlendirilen meme iltihabı hastalığı, göğüste kızarıklık ve ağrı gibi semptomlar yaratan göğüs dokusu enfeksiyonu olmaktadır. Daha çok emziren kadınlarda husule gelen meme iltihabı, birkaç ay kendiliğinden geçebilmektedir. Geçmeyen durumlarda ise meme iltihabı tedavisi açısından uzman bir hekime başvurulması önerilir.

Meme iltihabı tedavisi

Meme iltihabı rahatsızlığının belirtileri aniden husule gelir. Bu belirtiler ekseri memede şişlik, ağrı, hassasiyet, genel olarak kırgınlık, yüksek ateş olmaktadır. Meme iltihabının sebebiyet ise, göğüste olan çatlaklardan vücuda giren bakterilerdir. Emziren kadınlarda husule gelmesinin sebebi ise, bebeğin ağzında olan çeşitli bakterileri süt kanalları yoluyla daha kolay bir biçimde göğse girmesidir.

Meme iltihabı tedavisinde antibiyotik tedavisi uygulanmakta ve tedavi yaklaşık olarak 15 gün boyunca sürmektedir. Meme iltihabı sorunu olan kadın tedaviye başladıktan iki gün sonra rahatsızlığının hafiflediğini hissetmeye başlar. Tedavi sonuna kadar devam ettirilmeli ve hasta bol bol dinlenip, bol sıvı tüketmelidir. Kadının göğsündeki enfeksiyonlu sütün de düzenli olarak alınması gerekir. Antibiyotik tedavisine rağmen geçmeyen meme iltihabı sorunu açısından doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

]]>