Masum üfürüm tedavisi

Daha çok çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan üfürüm, kalbin steteskopla dinlenmesi esnasında kalbin çıkardığı normal sesin haricinde akan kanın çıkarmış olduğu uğultu benzeri ses olarak tanımlanmaktadır. Üfürümün zararlı zararsız birçok çeşidi bulunmakta ve masum üfürüm de bu çeşitlerinden biri olmaktadır. Bu makalemizde sizlere masum üfürüm nedir, masum üfürümün belirtileri nelerdir ve masum üfürüm nasıl tedavi edilir bunlardan bahsedeceğiz.


Tamamen zararsızları bulunduğu gibi ağır vakalara sebep olacak masum çeşitleri de bulunmaktadır. Masum üfürüm, ekseri 2 ile 7 yaş arasındaki çocuklarda sürekli karşılaşılan ateşlenme, kansızlık ve heyecanlanma gibi kalbin hızlı atmasına sebebiyet verecek olan durumlarda şiddeti artan bir sorundur. Bu sebepler ortadan kalktığı zaman masum üfürüm kendiliğinden azalacak ve de kaybolacaktır.

Masum üfürüm yalnızca çocuklarda değil yetişkinlerde de görülmektedir. Her yaşta ortaya çıkma riski olan masum üfürüm çoğu zaman ateşli bir hastalıktan dolayı doktora gidilmesi ile anlaşılır. Peki bu hastalık tedavi gerektirir mi? Gerektirirse masum üfürüm tedavisi nasıl olur?

Masum üfürüm aslında bir tedavi yöntemi gerektirmemektedir. Çocuk kardiyoloji uzmanı yaptığı tetkikler sonucunda önemli bir soruna rastlamazsa masum üfürüm hastasını izlemeyi gerek görmez. Ancak sağlıklı insanlarda dahil olmak üzere masum üfürüm hastaları fiziksel aktiviteler yapmayı ihmal etmemelidirler.

]]>