Marasmus nedenleri

Marasmus hastalığının simini belki çoğunuz hayatından ilk kez duymuş ya da çocuğunun başına geldiği açısından ilk kez şahit olmuş olduğu bir şiddetli zayıflama hastalığıdır. Çocuklarda husule gelen marasmus hastalığı lakin ki tedavi edilmez ya da önemsenmediği açısından tedavisine geç kalınırsa, çocuğun hayatına son verebilecek bir rahatsızlıktır. Marasmus sebebiyet olur? Marasmusa yol açan faktörler nelerdir? Yanıtları sizlerle.

Marasmus hastalığının nedenleri

Aşırı bir biçimde zayıflama hastalığı olan marasmus kronik bir rahatsızlıktır ve en önemli nedeni de açlıktır. Çocuk herhangi bir sağlık problemi nedeniyle beslenemiyor ya da beslenmesi açısından gerekli besinler temin edilemiyor ise, çocuğun marasmus olması yüksek bir ihtimaldir. Besin yetersizliği ve kötü beslenme alışkanlığı marasmus hastalığına sebep olan en önemli husustur. Anne sütü ya da yapay sütten laktoz soğurulmaması da marasmus nedenidir.

Marasmus hastalığında gelişim ve büyüme etkilenir, çocuk yaşıtlarına oranla daha küçük ve sağlıksız olur. Bu çocukların derileri gri renkte ve parlak, kafatası gergin, kollarının alt kısımları kırışık ve sarkık, kaburgaları oldukça belirgin ve dışa çıkık, gözleri ise çökük olur. Marasmus olan çocuğun dışkısı oldukça pis kokuludur, beden sıcaklığı da düşüktür. Zamanla bu çocuklarda hareket kısıtlığı ve sarılık husule gelir, çok ilerlediği zamanda çocuğu öldürür.

]]>