Lösemi tedavisi

Lösemi, kemik iliği kaynaklı ve tek bir hücrenin kanserleşmesi sonucunda buna bağlı olarak hücrenin bölünüp çoğalması ile önce kemik iliğimi ardından da tüm organları istila ederek, kanser önleyici ve kanser yapıcı genlerdeki bozukluklar sonucu husule gelen bir kanser çeşididir. Mütenevvi nedenlerin rol oynadığı lösemi hastalığı, 2 ile 5 yaş arasındaki çocuklarda daha sık görülen ve daima de ailesel geçişten kaynaklanan bir sorundur. Bu rahatsızlığın tedavisi günümüzde oldukça başarılı bir biçimde uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Peki lösemi nasıl tedavi edilir, öğrenmek ister misiniz? O halde buyurun makalemizi okuyun.

Günümüzde lösemili çocukların yarıdan fazlası tedavi edilebilmektedir. Geçmiş yıllarda bu sayı oldukça az olduğundan, lösemi hastaları ve yakınları büyük ne derece umut içinde olsalar da, bir yanlarında sürekli endişe ve korku vardır. Çünkü lösemi tedavi edilmez ise ölümcül olmaktadır.

Lösemi tedavisinde hekimlerin arzusu kandaki akyuvarların adetsı azaltabilmektir. Kandaki alyuvarların adetsını azaltmak açısından ise ilaç tedavisine başvurulur. Kanser ilaçlarının kullanımı ile birlikte ışın tedavisine de başlanır. Tüm bu tedaviler normalin üstünde olarak uygulandığından lösemi hastaları bir hayli sarsılır. Ola ki hastalık yeniden nüksederse o zaman tedaviye de yeniden başlanır.

]]>