Likopenin faydaları nelerdir?

Likopen, tüm sebze ve meyvelerde doğkırmızı olarak olan, karoten familyasından olan, vücut tarafından üretilmeye yatkın olmayan bu sebeple dışarıdan besinler yoluyla alınması gereken güçlü bir antioksidan özelliğine sahip bir maddedir. Belki bazılarınız dikkat etmiştir, dışarıdan satın aldığı gıdaların kutusunda yazan “Likopen içerir” yazısına. Peki bu ne demektir? Likopen sağlıklı bir maddemidir? Likopenin sağlığımız açısından ne gibi faydaları olur? Merak ettiyseniz lakin, işte sizlere likopen maddesinin sağlık açısından olan olumlu etkileri.

Likopenin faydaları nelerdir?

Likopenin asıl kaynağı domatestir. Bu sebeple dışarıdan aldığınız domates saçlarının kutusunda dikkat ederseniz likopen içerir yazısını görebilirsiniz. Domatesin yanı sıra likopen kaynaklı diğer besin maddeleri tropikal meyveler, karpuz, kırmızı greyfurttur. Bunların yanı sıra likopen maddesi normalin üstünde olarak ketçapta da olur. Kısacası domatesle hazırlanan tüm hazır ürün toplulukları likopen içermektedir.

Likopenin faydaları

 

Likopen tam bir antioksidandır. Antioksidan özellikli olması kanser hastalıklarının görülme olasılığını düşürür ve cildin geç yaşlanmasını sağlar. Bilhassa da likopen prostat, sindirim sistemi, rahim, meme, mide ve akciğer kanserine karşı koruyucu bir görev üstlenir. Bunların yanı sıra likopen faydaları arasında kalp ve damar hastalıklarını önlediği de yer alır.

Likopenin yararları arasında kan basıncını düşürmesi, cildin oksijeni daha iyi kullanması, vücudun bir takım besinleri daha iyi sindirmesi, cilde gerginlik, parlaklık, canlılık kazandırması gibi etkilerde yer alır.

]]>