Lazerle sedef tedavisi

Bir çeşit deri hastalığı olan sedef, her yaşta ortaya çıkma riski olan, bazen alevlenme bazen de gerileme seyreden süreğen bir rahatsızlıktır. Sedef hastalığının gerileme döneminde bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur lakin alevlenme döneminde hastanın şikayetleri daha da arttığı açısından şikayetlere yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Bu tedavilerden bir tanesi de lazer yöntemidir.

Sedef hastalığı açısından geliştirilen eximer lazerler, kısa sürede yaymış olduğu ışınlar ile sedefi hızlı bir biçimde geriletmektedir. Ancak bu lazerlerin fiyatı oldukça pahalı olduğu açısından ülkemizde pek fazla uygulanmıyor.

Eximer lazer pahalı ve etkili bir tedavi yöntemi olsa da, süreğen sedef hastalığının tekrarlama riski yine de bulunmaktadır. Nadiren, kronik sedef hastalığı Eximer lazer tedavisine rağmen bir süre sonra yeninden ortaya çıkabilmektedir.

Flaş lambalı pulse boya lazerleri de sedef hastalığının lazerli tedavi yöntemleri arasındadır. Bu lazer uygulaması da Eximer gibi başarılıdır, lakin bu tedavi yönteminde de sedef hastalığı lezyonlarının geri çıkmayacağı garantisi yoktur.

]]>