Lazerle göz tedavisi yaygınlaşıyor

Bilgi ve teknoloji birikimi birçok ülkeden daha ileri olan Türkiye’de; lazerle göz kusurlarının tedavisi artık çok yaygın, üstelik kısa süreli ve ucuz. Uzmanlar, bu sayede Türkiye’nin merkez haline geleceğini söylüyor. Lazerle göz kusurlarının düzeltilmesi, Türkiye’de son yıllarda sıkça uygulanan bir yöntem haline geldi. Uzmanlar, ucuz ve kolay bir tedavi yöntemi olan lazer sayesinde, Türkiye’nin göz sağlığı merkezi olacağını belirtiyor.

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarına bağlı birçok merkezde, birkaç dakika içinde yapılan ameliyatlarla, yüzlerce kişi, gözlük kullanmadan iyi bir görme seviyesine ulaşıyor. Sadece miyoplar değil, belli derecelere kadar hipermetrop ve astigmatlar da bu yöntemle düzeltilebiliyor.

Yeni tedavi yöntemi Lasek

Ancak, ne derece kısa sürede ve kolay olursa olsun, her ameliyatta olduğu gibi lazerle göz tedavisinde de bazı risk grupları bulunuyor. Bu sebeple, göz tedavisi yaptırmak isteyene ameliyattan önce bazı testler uygulanıyor. Korneası bozuk veya ince olanlar, şeker hastaları ve gözlük numarası 15 olan miyopiler, riskli hastalar arasında yer alıyor.

Türkiye’de uygulanan taze göz tedavisi yöntemlerinden biri de Lasek. Bu taze tedavi yöntemi sayesinde, korneadaki duyu sinirleri kesilmeden, göz bozuklukları tedavi ediliyor. Bu taze yöntemle hastalar, daha sonra göz kuruması veya geç dönemde ortaya çıkan kornea erimesi gibi sorunlarla karşılaşmıyor.

]]>