Lahana, karnabahar ve brokoli kanseri engelliyor

Bilim adamları şimdi turpgillerin hem bu etkilerini hem de bu koruyucu görevlerini nasıl yerine getirdiklerini bilimsel olarak kanıtladılar.

Turpgiller familyasına mensup sebzelerin özellikle bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Lahana, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası gibi turpgiller familyasına mensup sebzelerin kolon (bağırsak) kanseri hücrelerini kanser ilaçlarıyla aynı etkiyi göstererek yok ettiği bildirildi.

İngiltere Gıda Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Ian Johnson, lahana, karnabahar, brokoli ve Brüksel lahanası gibi sebzelerin bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisinin yanında, kanser hücrelerini de, kanser ilaçlarıyla aynı etkiyi göstererek yok ettiğini belirtti.

Johnson, bu sebzelerden haftada 2-3 boyut yemenin bağırsak kanserine karşı koruma sağlayacağını söyledi.

Kanser hücrelerini öldürüyor

Johnson, ayrıca turpgillerin bir bileşeni olan ‘sinigrin’ maddesinin vücutta çözülmesinin kanser hücrelerini öldürdüğünü belirterek, bu çözülmeden kaynaklanan ve AITC adı verilen aktif kimyasal etmenin sebzeler sindirildiğinde ortaya çıktığını da ifade etti.

AITC kimyasalı, sürekli bölünerek çoğalan sağlıklı hücrelerin yerine devamlı intihar yapan hücrelerin üremesini engelliyor. Turpgillerin özellikle akciğer ve prostat kanserlerine karşı koruma sağladığı ifade ediliyor.

]]>