Kurutulmuş bezelyenin faydaları

Hemen hemen her süpermarkette bulabileceğimiz kurutulmuş bezelye, taze bezelyenin bulunmadığını mevsimlerde bezelye yiyeceği sevenlerin sıklıkla tükettiği bir yiyecektir. Aynı zamanda kurutulmuş bezelyenin taze bezelyeye göre daha nişastalı ve sert aromalı olması da tercih meselesidir. Bakliyat ailesinden olan bezelyenin kurutulmuş olanı tüketmek birçok sağlık probleminde olumlu gelişmeler sağlar. Kurutulmuş bezelye küçük ama besleyici değeri yüksek bir besin olduğundan sıklıkla tüketilmesi önerilir.

Kurutulmuş bezelye faydası

Kurutulmuş bezelyenin faydalarına değinecek olursak, kurutulmuş olarak tüketilen bezelye, kolesterolün düşmesine, kan şekerinin dengede kalmasına, kan şekeri bozukluklarının giderilmesine, sindirim sistemine, kalbe ve diyabete iyi gelmektedir.

Kurutulmuş bezelye B vitaminleri folat ve tiyamin bakımından zengin olduğu kadar, magnezyum, fosfor, potasyum ve mineral kaynağıdır. Yağ içermediği gibi, izoflavonlar da içermemekte ve prostat kanseri ile meme kanseri başta olmak üzere bun bir takım hastalıklarnın görülme riskini azaltmaktadır.

]]>