Kuru göz sendromu nasıl tedavi edilir?

Daha çok kuru ortamlarda aşırı vakit geçirmekten ya da bu tür alanlarda yaşam sürmekten kaynaklı olarak husule gelebilen bir sorun olan kuru göz sendromu, aynı zamanda aşırı derece de televizyon izleyen ve bilgisayar kullananlarda görülen göz sağlığı sorunlarından biridir. Bilhassa da masa başı çalışanları kuru göz sendromu hastalığının tehdidi altındadır. Göz kırpma sıklığını azaltacak her tür faktör bu soruna sebebiyet olabiliyor. Peki kuru göz sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Kuru göz sendromu tedavisi

Kuru göz sendromunun belirtileri olan gözde batma, kaşıntı, gözyaşı miktarının azalması şikayetleri hissedilmeye başlandığı zaman hasta kendi imkanları ile bu sorunu tedavi etmeye çalışmamalıdır. Çünkü göz önemli bir organ olduğu açısından, kişinin doğru sandığını yanlış uygulamalar daha ciddi sorunlar doğurabilir. Kuru göz sendromunun tedavisi açısından muhakkak uzman bir göz doktorundan yardım alınmalıdır.

Kuru göz sendromu şüphesi ile hekime başvuran hastalara ilk olarak kornea boyama testleri, schirmer testi ve gözyaşı osmolarite miktarmü testleri uygulanarak sorunun tam teşhisi sağlanır. Kuru göz sendromu tedavisi açısından ekseri göz damlaları ve göz jeli kullanımı önerilir. Hekim tarafından önerilen ilaçların düzenli kullanımı ile hem kişi eski göz sağlığına yeniden kavuşacak hem de olası tehlikeler önlenmiş olacaktır.

]]>