Kürtaj sonrası ne olur?

Kürtaj sonrası ne olur? Kürtaj olan kadının dikkat etmesi gerekenler nelerdir? istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması açısından uygulanan bir işlem olan kürtaj hakkında kadın doğum uzmanlarına sizler açısından bu soruları yönelttik ve işte aldığımız cevaplar:

Kürtaj sonrası

 

Kürtaj sonrası lakin kürtaj uyutularak yapılmış ise bir süre gözlem altında tutulacaksınız. Herhangi bir komplikasyon olursa hemen müdahale edilmesi açısından kürtaj sonrası en az 30 dakika dinlenmeniz gerekir. Eğer ki işlem bayıltılmadan yapılmış ise de bir süre gözlem altında tutulacak lakin bu süre daha kısa olacaktır.

Kürtajdan sonra kanama olma ihtimali fazladır. Eğer ki kanama yoksa ve hekiminiz kürtajın sağlıklı geçtiğini söylüyorsa size bir reçete yazacak ve sizi eve gönderecektir. Evde iken oluşan kanama ve ağrıları dindirmek açısından bu reçetede yazılı olan ilaçları kullanmanız gerekir.

Kürtaj sonrası birkaç gün kasıklarınızda sayı sancısına benzer nitelikte ağrı hissedeceksiniz. Bu gibi durumlarda doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesiciyi kullanın.

Kürtaj işlemi sonrası 3-4 gün lekelenme tarzında kanamanız olabilir.

Kürtaj sonrası yeme içme serbesttir. Ancak genel anestezi altında yapılan kürtaj sonrası en az 8-10 saat araba kullanmamalısınız. Ayrıca bir haftaya kadar ilişkiye de girmemelisiniz.

Kürtajdan bir hafta sonra hekiminizi ziyaret ederek muayene olmasınız.

Aşırı kanama, yüksek ateş, aşırı ağrı gibi sorunlarla karşılaştığınız zaman acilen hekiminize başvurun.

]]>