Kürtaj çeşitleri nelerdir?

Beklenmeyen bir gebelik söz konusu olduğunda ya da gebelik dışı bir durum geliştiğinde birçok kadın kürtaj masasına yatarak söz konusu sorunun ortadan kaldırılması açısından kürtaj uygulamasına maruz kalmaktadır. Kürtajın gebelik ve gebelik dışı yapılma durumuna göre çeşitleri bulunmakta ve merak edenler açısından kürtajın çeşitlerine sayfamızda yer veriyoruz.

Kürtaj çeşitleri

Kürtaj lakin ki gebelik sonlandırmak açısından yapılacaksa, küret adı verilen metal malzemelerle rahim içinin kazınması veya plastik kanüllerle vakumlanması ile olur. Küret ile rahim içinin kazınması işlemi biraz tehlikeli ve riskli olabilmektedir. Çünkü bu yöntemle rahmin zedelenmesi ve taze bir gebeliğin oluşmaması ihtimali olur. Gebelik sonlandırmak açısından yapılacak olan kürtaj, plastik kanül kullanılarak yapıldığı zaman daha güvenli bir uygulama olur.

Gebelik dışı durumlarda uygulanacak olan kürtaj ise, rahim ağzı kanalından ve rahimden parça almak amacıyla yapılmaktadır. Bu amacın yanı sıra aşırı kanaması söz konusu olan kadınlara da kürtaj işlemi hem kanamayı durdurmak hem de tetkik amaçlı uygulanır.

]]>