Küçücük Meyve Olan Dut’un Kendinden Büyük Faydaları

Dut (morus) : Dutgillerden yaprakları ile  ipek böceği beslenen bir ağaçtır. Meyveleri, Beyaz ve kara olur. Karadut ekşidir. Hekimlikte şurubu, meyveleri, ve yaprakları kullanılır.  Ülkemizde  çokça  dut ağaçları bulunmaktadır. Dutun faydalı bir meyvedir. Bir çok hastalıkta şifa niyetine kullanılır. Dut meyvesinden ziyade, kuru dut ve dut pekmezide elde edilir. Dut özellikle mide ülserinde büyük bir tedavi sağlıyor. Küçücük bir meyve olan dutun kendinden büyük faydaları nelermiş, buyrun hepbirlikte inceleyelim…

 

 
DUT: Meyveleri ak ve kara olan dutun barındırdığı vitamin ve minerallerin yanında mikrop öldürücü özelliği vardır. Ayrıca dutun yaprakları ipek böceklerini beslemek açısından de kullanılır.

Dutun Faydaları: Vücuda kuvvet verir, kansızlığa iyi gelir. Ağız, bademcik ve boğaz iltihabı, diş eti hastalıkları ve öksürüğe karşı faydalıdır. Ateş düşürür. Karaciğeri kuvvetlendirir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder. Özellikle yemekle birlikte yenildiğinde hazmı kolaylaştırır. Aç karnına yenirse kabızlığı giderir ve hatta ishal yapabilir, bağırsak kurtlarını düşürmeye de yardımcı olur.

Dut Nasıl Kullanılır? Dut taze ve kuru olarak yenebilir. Ayrıca dutun şurubu, reçeli ve pekmezi yapılabilir. Dutun Yaprakları da kullanılır. Yaprakları kaynatılıp suyu içilirse kabızlığa iyi gelir. Dut kabuğu ve yaprağı kaynatılıp bunun suyuyla gargara yapılırsa diş ağrılarını dindirir. Dut şurubu mide ve bağırsak iltihaplarını iyileştirmeye yardımcı olur.

]]>