Koruyucu diş hekimliği nedir?

Koruyucu diş hekimliği nedir ve kimlere uygulanır sorusunun cevabını Memorial Hastanesi Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü’nden Diş Hekimi Emek Külür’den alıyoruz. Koruyucu diş hekimliği hakkında tüm merak ettiklerinizi detaylı bir biçimde anlatan Emek Külür, şu bilgileri verdi:

Diş Hekimi Emek Külür, süt diş ve karma diş dizisinin çocuğun gelişme çağının en aktif döneminde geliştiğini, ilk süt dişin altıncı ayda çıkmaya başladığını, bazen değişik süt dişlerinin dönem dönem düştüğünü ve yerini asıl süt dişlerine bıraktığını söylemekte. Bu durumun yaklaşık on iki yaşına kadar sürmesinin gerektiğini de sözlerine ekleyen Küler, süt dişlerinin erken dönem kayıplarının da çene gelişimini, estetik ve konuşma bozukluğuna yol açtığını da dile getirdi. Bu tür olumsuzluklarla karşılaşıldığı zaman tıpkı kalıcı dişlere uygulanan tedavilerin süt dişlerine de uygulanması gerektiğinden bahseden Küler, tedavinin Ortodonti uzmanlarınca  uygulanmasının da altını çizdi.

Böyle bir olumsuzlukla karşılaşıldığı zaman koruyucu diş hekimliği denilen uygulamaya gerek duyulur. Koruyucu diş hekimliği gelişme çağındaki çocukların sağlıklı bir diş ve ağız yapısına sahip olması açısından uygulanan tedavi metodudur.

Koruyucu diş hekimliği uygulamasında iki tedavi yöntemi olur. Bunlardan birincisi dişlerinin çürüğe direncini artırmak açısından uygulanan topikal flor; ikincisi ise çürüğe eğilimli bölgelerin kapatılması anlamına gelen fissür sealant’tır. Çocuklarda görülen diş sorunlarının ileri ki yaşlarda sorun teşkil etmemesi açısından koruyucu diş hekimliği uygulaması en temel tedavi yöntemidir.

]]>