Körlük açısından kök hücre tedavisi umut oldu

İngiliz bilim insanları, körlüğün tedavisi açısından kök hücre tedavisi uygulamayı ve 5 yıl içinde ilk hastaların yeniden görmesini sağlamayı planlıyorlar. Londra Üniversite Koleji, Moorfields Göz Hastanesi ve Sheffield Üniversitesi tarafından ortaklaşa başlatılan ve Londra projesi adı verilen araştırma, hasar gören retina tabakasının, insan embriyonunun kök hücrelerinden alınan hücrelerle onarılmasını öngörüyor.

Bu yöntemin 45 dakikalık basit bir cerrahi teknikle bugünkü katarakt ameliyatları kadar doğkırmızı hale geleceğini savunan proje destekçileri, “yaşa bağlı maküler dejenerasyon” (sarı nokta) adı verilen ve yalnızca Avrupa’da 14 milyondan fazla yaşlıda körlüğe sebebiyet olan bu hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu ve hastaların yeniden görmesinin sağlanabileceğini düşünüyorlar.

Uzun dönemde yürütülecek bu proje, retinadaki pigment epitelyal hücrelerinin uğradığı hasar sonucu oluşan bu rahatsızlığın, 4×6 mm miktarlerindeki minik bir genç hücre tabakasının bir yama gibi cerrahi yöntemlerle göze enjekte edilerek, hasarlı hücrelerin kök hücrelerden alınan yenileriyle değiştirilmesiyle tedavisini öngörüyor. Projeyi yürütenler, ABD’de kök hücre çalışmalarının engellenmesinden dolayı şaşkın durumdaki Amerikalı donörlerden gelecek 8 milyon dolar tutarındaki bağışın da bu tedavinin geliştirilmesinde önemli rolü olacağını belirtiyorlar.

Moorfields Göz Hastanesinin cerrahları daha önce, bir kaç hastanın gözlerinden aldıkları hücreleri kullanarak yeniden görmelerini sağlamışlar, lakin bu işlem karışık ve az adetda hücre alınabilmesinden ötürü sınırlı kalmıştı.

Moorfields’den Dr. Lyndon Da Cruz, kök hücrelerden elde edilecek taze hücrelerin zerk edilmesiyle yapılacak bu yöntem sayesinde lokal anesteziyle operasyonun yalnızca 45 dakikaya düşmesini beklediklerini kaydetti.

İngiliz bilim insanlarının, farelerde denedikleri ve yüksek derecede başarı sağlayan bu yöntemin geliştirilmesiyle 10 yıl içinde, bugünkü rutin katarakt ameliyatları gibi yapılması bekleniyor.

]]>