Kontrol delisi hastalığı nedir?

Kontrol delisi hastalığı, bireylerin etrafındaki olup biten ve ilgisini çeken her tür durumu, olayı, insanları ve yaşantıları ısrarcı bir biçimde kontrol etmesi, kontrolü yitirdiğinde ise ciddi manada kaygılanması ve sinirlenmesidir. Kontrol delisi hastaları bir durum karşısında kendilerinden başka birisine güvenmekte zorluk çeker ve çoğu zamanda kendisinden başkasına güvenmeyerek olayları ya da insanları kendi kontrolü altında tutmaya çalışırlar.

Kontrol delisi olma hastalığı

Uzman doktorların kontrol delisi olarak sıfatlandırdıkları bu kişiler, özlerinde hissettikleri yetersizlik, değersizlik ve eksiklik duygularını mükemmeliyetçilik ve kontrol gibi davranış biçimleriyle ödünlemeye çalışırlar. Saplantılı bir biçimde kontrol çabası olan bu hastalar, aynı zamanda inatçı, katı, eleştiriye kapalı ve talepkar olduklarından sosyal yaşamlarında ve aşk ilişkilerinde başarılı olmazlar.

Kontrol delisi hastalarının bu rahatsızlığa yakalanma sebebi, anne ve babalarının tutumlarıdır. Anne ve babalar çocuklarını yetiştirirken beklentilerini yüksek tutması gerektiğini onlara aşılarken, çocuklarının her davranışı kontrol etmeleri, hata yapmalarına tolerans tanımamaları, her yapıda anne ve babanın sevgisini ve onayını kazanma ihtiyacı hissettirmeli, bu çocukların yetişkinler bireyler olduklarında kontrol hastası olmalarına sebep olur.

Psikolojik bir rahatsızlık olan kontrol delisi hastaları, başkalarına faydalı olduklarını düşünürler ama çoğu zaman etrafındaki kişileri sıkar ve kişilere kötü etki verirler. Tek doğru benim doğrumdur diye hareket yapan kontrol delisi hastaları, kendilerini dışında başka birisinin onu yönetmsine de asla tahammül edemezler.

]]>