Kontrol delisi hastalığı nasıl tedavi edilir?

Bir çeşit psikolojik sorun olan kontrol delisi hastalığı, kişinin kendinden başkasına güvenmemesine, olayları ve insanları kendi kontrolü altında tutmasına, tek doğru benim doğrumdur düşüncesiyle hareket etmesine sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık daima aynı tutum ve davranışı sergileyen ailelerin çocuklarında sıklıkla rastlanan bir sorundur. Çünkü ebeveynler çocuklarını yetiştirirken onların her yaptığını izlemeleri, kontrol etmeleri ve yaptıklarına müdahale etmeleri sonucu, çocuk büyüyüp bir yetişkin olduğunda aynı tutum ve davranışı gösterecektir.

Kontrol delisi hastalığı tedavisi

Kontrol delisi hastalarının çevresindeki kişilerle ilişki kurması da oldukça zordur. Çünkü bu tür hastalarla arkadaşlık kuran kişiler, kontrol delisi hastasının her yaptığından rahatsızlık duyarlar. Kontrol delisi hastasının çevresindeki kişileri de kontrol altına almaya çalışması ve onları yönlendirme isteği karşı taraftakileri sıkar. Bu kişilerin aşırı inatçı, katı, eleştiriye kapalı ve talepkar olması aynı zamanda kontrol altında tutamadığı olaylar karşısında da aşırı endişeye kapılması, hastaların çevresindeki kişilerle olan ilişkisini bozar.

Kontrol delisi hastalığının tedavisi açısından, hastaların sorunun farkında olması, bununla yüzleşmesi ve yardım almayı kabul etmesi gerekir. Sorunun farkında olup tedaviyi kabul yapan hastalara terapi önerilir. Terapi sayesinde bu hastalar kontrol etmeyi öğrenirler ve hayatlarına, insan ilişkilerine verdikleri zararları azaltmaları işlevsel biçimde sağlanır. İlerleyen vakalarda psikoterapiyle birlikte ilaç tedavisi uygulanır.

]]>