Konservenin zararları nelerdir?

Gıdaların yıkama, soyma, doğrama, haşlama ve kızartma gibi ön işlemlerden geçirilip, içine yağ, sos ve salamura gibi gerekli olan malzemelerin eklenmesi ile dondurulup hava sızmayacak biçimde metal kutu ve kavanozlarda saklanması işlemi olan konserve, bir çeşit hazır yiyecek çeşidi olmaktadır. Yemek yapmaya vakit bulamayanlar ya da bekar hayatı yaşayanlar sıklıkla konserve yemekleri tercih etmektedir. Bu yemekler uzun raf ömrüne de sahip olması ile tüketmek konusunda bir çeşit alternatif olarak görülür lakin başta hamileler olmak üzere sağlık açısından son derece zararlıdır.

Yapılan ilmi araştırmalara göre konserve yiyeceklerde olan katkı maddeleri nedeniyle gebelikte tüketildiğinde bebeklerin gelişimini önlemektedir. Özellikle de bilinçsiz bir biçimde bekletilen konserveler daha sağlıksız olduğu açısından konserve yemeklere güvenmemek gerekir. Hamilelerin yanı sıra erkekler tarafından da tüketilen konserve yemekler kısırlığa sebep olabiliyor. Konservenin bozulmamasını sağlamak açısından içine yüksek ölçüde konulan tuzda böbreklere kötü etki veriyor.

Konservenin yanlış bekletilmesi ve bekletilirken kabının bir biçimde hasara uğraması sonucu delinmesi ve içine hava sızması konserve yemeğin ölümcül zehirlenmelere yol açmasına sebep olur. Uzmanlar ısrarla konserve yiyeceği tüketmek isteyenlere cam şişede saklanan konserveleri önermekteler. Ancak konserve yerken meme kanserine yakalanma, obezite ve şeker hastası olma riskini göz önünde bulundurun.

]]>