Koltuk altı apse tedavisi

Çıban şeklinde koltuk altı bölgesinde ortaya çıkan, ağrı ve acı hissi veren, arada kaşınan ve kaşınmadan dolayı yaraya sebep olan koltukaltı apsesi yani tıptaki adıyla “hidraedenitis” sorunu nasıl tedavi edilir, hastalar otluk altı apsesi açısından ne yapmalıdır bu makalemizde bu sorulara açıklık getiriyoruz. Koltuk altında olan yağ bezlerinin iltihaplanmasından dolaylı kıl çevresi ve kıl köklerinde sivilceye benzer bu iltihaplı bağ dokusu husule gelir ve yayılma gösterir. Bağ dokusunda husule gelen düğümlenme, fistül iltihaplanma ve sertleşme iltihabın yağ ve ter bezlerine doğru yayılmasına sebebiyet gösterir.

Koltuk altı apsesi tedavisi

Kadın ve erkeklerde eşit orandan ortaya çıkan koltuk altı apsesinin tedavisi esnasında uzman hekimler kesinlikle peynir tüketilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Sebebi ise, peynirde olan asidozanın iltihaplanmayı arttırmasıdır. Aynı zamanda kahve, çay ve kola da içilmemelidir. Çünkü bu maddeler vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını önler, bağırsakları kurutur. Oysa ki iltihaba sebep olan bakterilerin vücuttan atılması gerekir.

Koltuk altı apsesinin tedavisi esnasında yoğurt, salata, sebze ve çorbaları sıklıkla tüketin. Hayvansal besinlerden uzak durun, hamur işlerinden uzak durun, tahıl ve bakliyatlardan da uzak durun. Koltuk altı apsesi birkaç günde kendiliğinden geçer. Eğer geçmezse uzman bir doktora başvurun.

]]>