Kolon kanseri hastaları ne yemeli?

Genetik ve çevresel faktörlerin sebebi sonucu husule gelen kolon kanseri, kanser hastalıkları arasında tedavisi pek mümkün olmayan bir sağlık sorunu olsa da, kolon kanserine bağlı semptomların hafifletilmesi açısından kolon kanseri hastalarına bir takım tedaviler uygulanmaktadır. Kolon kanseri hastalarının hem bu semptomları daha hafif bir biçimde atlatması hem de ömürlerinin uzamasını sağlamak açısından, uygulanan bir takım tedavi metotlarının yanı sıra hastaların beslenme alışkanlıkları da dikkate alınmalıdır.

Kolon kanseri hastalarının yemesi gerekenler

Kolon kanseri hastaları hayatlarının geri kalan kısmını fazlaca sorun yaşamak geçirmek istiyorlarsa, ne yemeleri gerektiklerini bilmeli ve doğru beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Kolon kanseri hastalarına beslenme konusunda uzman hekimlerin önerileri ise şöyledir:

Kolon kanseri hastaları beslenme programlarında soğan, fasulye, bezelye, brokoli, sarımsak, kereviz, enginar gibi bol sebze; çilek, portakal, kiraz, üzüm, limon, kavun, ahududu gibi bol meyveye yer vermelidir. Kolon kanserine karşı olumlu etkisi olduğu düşünülen yaban mersini de fazlaca tüketmeli, hatta her gün yemeyi alışkanlık haline getirmelidir. Kepekli tahıllarda beslenme programında yer almalıdır.

Kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve iyot bakımından zengin olan gıdalara ağırlık verilmeli, günde çeyrek litre süt içilmelidir. Ayrıca deniz ürünleri ve yeşilliklerde yemeniz gerekenler arasındadır. Yeşil çay içebilir ve doğkırmızı gıdalara fazlaca ağırlık verebilirsiniz.

]]>