Kolit hastaları nasıl beslenmeli?

Ülseratif kolit ve chron hastalığı olmak üzere içi çeşitte husule gelen kolit hastalığında nasıl beslenmek gerekir, hastalar hangi besinlerden uzak durmalıdır, hangi besinler kolit hastalarında alerjiye sebep olur yazımızdan öğrenelim. Uzman hekimlerin kolit hastaları açısından önermiş olduğu bu gıdaların başında hastalığın seyrini ağırlaştırmayacak olan yiyecek ve içecekler gelir.

Kolit hastaları ne yemeli?

Kolit hastalığında süt ve süt ürünleri hastaların büyük bir kısmında ishale sebep olduğu açısından, hastalar bu gıdaları çok dikkatli tüketmeli, tükettiği yapıda ishal husule geliyor ise, bu ürünlerden uzak durmaları önerilir. Kolit hastaları kesinlikle uzun süre aç kalmamalıdır. Eğer hastalar ağızdan beslenemiyorsa veya çeşitli nedenlerle bağırsaklarından yemekler emilemiyorsa, direkt bir kataterle damardan besleyici sıvısallarla beslenmeleri önerilir lazım gelir.

Kolit hastaları beslenmelerinde az posalı ürünlere yer vermeli, aşırı sebze ve meyve tüketmekten kaçınmalıdır. Eğer ki bu ürünleri tüketmek hastalarda soruna yol açmıyorsa, tüketmelerinde bir sakınca görülmez. Kolit hastalığında önemli olan besinlerin hastaya dokunup dokunmadığıdır. Size dokunmayan her gıdayı yiyebilirsiniz. Ağrı ve ishal gibi şikayetlere yol açan besinlerden uzak durduğunuz müddetçe, hiçbir sorun yok demektir.

]]>