Kızamık hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler

Kızamık, yüzyıllardan bu yana  en sık rastlanılan çocukluk çağı döküntülü hastalığıdır. Sağlık koşulları iyi olan toplumlar da kızamığın sebebiyet olduğu kötü sonuçlar ve buna bağlı ölüm oranı azalmış durumdadır.
Kızamık, solunum yoluyla ve hasta ile direkt temas sonucu bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğunlukla kış aylarının sonu ile bahar aylarında daha sık  görülür. Yazının devamı açısından aşağıya inin…

 

Genellikle 3-10 yaşları arasında görülmektedir. Bununla birlikte yetişkinlerde de görülebilmekte ve çocuklara oranla daha ağır seyretmektedir.

Kızamık Belirtileri: Hastalık, mikrobun vücuda bulaşmasından 10-14 gün sonra ortaya çıkar. İlk belirtiler baş ağrısı, ateş, gözlerde kızarıklık, nezle, burun akıntısı, öksürük, ışığa karşı duyarlılık (kuvvetli ışıktan rahatsız olma) şeklinde görülür. Bu belirtilerden birkaç gün sonra da, ağız içinde gruplar halinde küçük lekeler görülmeye başlar. Bir süre sonra bu lekeler (döküntüler) yüz ve boyuna, oradan da göğse, kollara, karına ve bacaklara kadar yayılır. Bu durum 4-5 gün kadar devam eder. Daha sonra belirtiler ve lekeler oluştukları sıra ile kaybolmaya başlar.

Kızamık Tedavisi: Kızamık hastalığı çok bulaşıcı bir hastalık olduğu açısından, öncelikle mikrop kapan kişinin diğer insanlardan uzak tutulması sağlanarak hastalığın yayılmasını önleyecek tedbirler alınmalıdır. Hastalık özellikle okul, yuva, kreş gibi kalabalık ortamlarda çok hızlı bir yayılma gösterir. Bu sebeple, özellikle buralarda salgına karşı daha dikkatli olunmalıdır.

Kızamığın yayılmasını önlemenin yanında, kızamık tedavisi açısından hastanın temizliğine ve beslenmesine dikkat etmek gerekir. Odası güneş görmeli ve temiz olmalı, sürekli havalandırılmalıdır. Bu esnada hastanın üşütmemesine de dikkat edilmeli, beden temizliği de daha özenle yapılmalıdır. Bunlara dikkat edilmezse, hastalık ilerleyebilmekte ve zatürree gibi tehlikeli hastalıklara dönüşebilmektedir.

Kızamık Hastalığı, Kızamık Aşısı‘nın da gelişmesi ve yaygınlaşması ile büyük oranda azalma kanıtlamıştir. Kızamık aşısı, kızamıktan korunmak açısından en etkili yoldur. Günümüzde kızamık aşısı 2 ya da üç doz olarak uygulanmaktadır. İlk kızamık aşısı bebeklerde 12 aylıkken vurulur. 2. doz 4-6 yaşlarındaki çocuklarda uygulanır. Bazen 12 yaşında 3. doz aşı yapılabilir. Kızamık geçiren kişiler ile kızamık aşısı yaptıranlar, kızamığa karşı bağışıklık kazanırlar ve bir daha kızamık olmazlar.

]]>