Kızamık belirtileri nelerdir?

Bir çeşit virüsün sebep olmuş olduğu kızamık, ekseri 3-10 yaşları arasındaki çocuklarda görülse de nadiren yetişkinlik ve kadınların gebelik dönemlerinde de ortaya çıkmaktadır. Hatta taze doğmuş bebekler bile risk grupları arasında adetlmaktadır. İnsanlar arasında salgın yaratan bu hastalık tehlikeli ve ölüme kadar yol açan bir sorun olduğu açısından muhakkak ciddiye alınmalıdır.

 

Kızamık hastalığı belirtileri

Kızamık hastalığı konuşma, öpüşme, hapşırma ya da öksürme gibi davranışlar sonucu havaya karışan virüsün sağlam kişiler tarafından teneffüs edilmesi sonucu bulaşmaktadır. Döküntülü bir hastalık olan kızamık ilk önce üst solunum yolu enfeksiyonları ile başlar ve tarihle çoğalarak tüm bedene yayılır.

Kızamık belirtileri vücuda mikrobun girmesinden 10 gün sonra ortaya çıkar. Hasta ateşlenir, ağzında küçük ak lekeler oluşur, kuru ve inatçı bir öksürük boğaza takılır, gözler kızarır ve ışığa karşı hassasiyet başlar.

Döküntülerin başladığı dönemlerde ise döküntüler allaşır ve giderek büyür. Önce yüz ve ensede görülen döküntüler kollara bacaklara derken tüm vücuda yayılır. Bademcikler şişer ve hasta yorgun düşer.

]]>