Kistik fibrozis tedavisi

Genetik geçiş gösteren ciddi bir sağlık problemi olan kistik fibrosiz hastalığı, taze doğan bebeklerin kaka yapamamasına, yaptığı kakanın kötü kokmasına, iştahsızlık sorununa ve gelişimlerinin geri kalmasına, bağırsak tıkanmasına, akciğer hastalıklarının görülmesine sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık erken evlerde fark edilmez ve tedavisine başlanmaz ise, çocukların yaşama süreleri 30 ile 33 yıl kadar olmaktadır. Ancak hastalığın fark edilmesi ve tedavinin erken dönemlerde başlanması ile hastanın yaşam süresi uzatılabilir. Bu sebeple kistik fibrosiz hastalığı tedavisi yaşam açısından büyük bir öneme sahiptir.

Kistik fibrosiz nasıl tedavi edilir?

Kistik fibrosiz tedavisinde ise hastalığın belirtileri ortaya çıkar çıkmaz hekimler hastaya antibiyotik tedavisi uygulamaya başlamaktalar. Antibiyotik tedavisi gerekli ölçüde ve sürede uygulandığı zaman hastanın yaşam şartları daha kolay bir hal alır. Bilhassa da balgam sorunu yaşayan çocuklar açısından oldukça mühim olan antibiyotik tedavisine ek olarak balgam söktürücü ilaçlar da kullanılır.

Kistik fibrosiz hastalığı tedavisi boyunca hasta kendini toz, pislik ve dumandan korumalıdır. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda çocuğun okula gitmesinde ve sportif bir aktivite uygulamasında hiçbir sorun gözlenmez. Ancak kistik fibrosiz hastaları tüm yaşamları boyunca kuvvet gerektiren ağır işlerde çalışmamalıdır.

Kistik fibrosiz hastalarının metabolizmaları sağlıklı olan bireylere göre daha yavaş olduğu ve enerji kaybının da fazla olduğu açısından, beslenmelerine çok dikkat etmeli ve kendilerine özel diyet alışkanlığı edinmelidir. Bu sayede enerji kayıpları en aza indirilmiş ve metabolizmalarının çalışma hızı da arttırılmış olur. Diyetlerinde bilhassa yağda eriyen vitaminler ve yaz aylarında da aşırı terlemeden dolayı vücutlarında su kaybı olduğu açısından tuzlu besinler muhakkak yer almalıdır.

Kistik fibrosiz hastalarında pankreas yetersizliğine rastlanırsa, pankreas enzim tedavisine başlanır. Kilo alma sorunu yaşayan hastaların ise gece boyunca beslenmesini sağlamak amacıyla bağırsak içi beslenme tedavisi uygun görülür. Bunların yanı sıra husule gelen siroz ve karaciğer yetersizliğinde ise karaciğer transplantasyonu yapılır.

]]>