Kistik fibrozis nedenleri

Genetik bir sorun kistik fibrozis hastalığı bir bebeğin doğmasıyla birlikte birden fazla organının ve bilhassa da dış salgı bezlerinin olduğu organları etkilenmesi yüzünden etkilenen organların işlevini bozmakta, organların normalde salgılamış oldukları ince ve akışkan sıvısalnın kıvamını akıcılığını etkilemektedir. Kistik fibrozis hastalarında dış organ salgılarının akıcılığı ve saflığı kaybolduğu açısından balgam çıkarmakta zorlaşmaktadır.

Kistik fibrozis sebebiyet olur?

Kistik fibrozis hastalarında görülen bu sorunlar küçük hava yollarının tıkanmasına da sebep olduğu açısından, hastalarda ayrıca akciğer rahatsızlıkları da husule gelmektedir. Öksürük, bronşit, zatürre, ve hırıltı gibi sorunlarda bu rahatsızlıklara eşlik ederek hastaların yaşam kalitesini bir hayli etkiler. Aynı zamanda kistik fibrozis hastalığı nedeniyle organların salgıları bağırsaklara akamaz, hastanın tüketmiş olduğu besinlerde sindirilemez. Bu sebeple de hastaların dışkıları çok kötü kokar ve dışkının görünümü de hem kötü hem de yağlı olur. Kistik fibrozis hastalarının tedavisi geciktiği zaman ise hastanın hem kilo alma problemi olur hem de gelişimi yaşıtlarına göre geri kalır.

Kistik fibrozis hastalığının nedeni ailesel geçiştir. Hem anne hem de babanın geni bir araya geldiği zaman taze doğan bebeklerde kistik fibrozis hastalığına rastlanır. Kistik fibrozis hem anne de hem de babada herhangi bir belirti göstermez. Bunun sebebi ise hem anne hem de babada ki iki yapı taşının birinin sağlam olmasıdır. Bu anne ve babadan doğan çocukların ise kistik fibrozis olma riski oldukça fazladır. Bebekte oluşan kistik fibrozis hastalığı anne karnındayken tespit edilirse ailelerin izni ile hekimler tarafından düşük yaptırılması önerilir.

]]>