Kistik fibrozis belirtileri

Ailesel geçiş gösteren kistik fibrozis hastalığı, anne ve babanın iki yapı taşından birinin sağlam olmamasından kaynaklı olarak doğacak olan çocuklarda yüksek bir ihtimalle husule gelen genetik bir sağlık sorunudur. Anne karnında ki çocuğun kistik fibrosiz olduğu saptanırsa, hekimlerin bu konuda ki önerisi çocuğun doğmamasından yanadır ve ailelerin izni alınırsa düşük yaptırılır. Kistik fibrozis hastalığı ne anne de, ne de babada hiçbir belirti göstermezken, çocuklarda mütenevvi belirtiler ile kendini gösterir. Çocuklarda kistik fibrozis belirtileri nelerdir, buyurun birlikte öğrenelim.

Çocuklarda kistik fibrozis belirtileri

Kistik fibrozis hastalığının belirtileri ilk dönemlerde hırıltı, aşırı ölçüde balgam çıkarma, zatürre, öksürük ve bronşit olurken, ilerleyen zamanlarda akciğer sorunları husule gelir ve çocuğun nefes almada güçlük çekme sorunu ortaya çıkar. Aynı zamanda kistik fibrozis belirtileri arasında çocuğun iştahsız olması ve gelişiminin de yaşıtlarına göre geri kalması da yer alır. Çocuklar iştahsızlıktan dolayı bir türlü kilo alamaz ve beslenmeleri esnasında tüketmiş oldukları besinlerde sindirilemez. Bu sorunlar ise çocuğun ileride bağırsak tıkanması sorununa yol açar.

Çocuğun kistik fibrozis hastalığı nedeniyle yaşamış olduğu bu sorunlar, kakasını yapamamasına, yaptığı kaka miktarının aşırı olmasına ve oldukça kötü kokmasına sebep olur. Ayrıca kistik fibrozis çocuklarında yağ emilememe sorunu da husule geldiği açısından gaz ve karın şişkinlikleri sıklıkla olur. Kistik fibrozis belirtileri ne derece erken dönemde ortaya çıkar ve hastalığın erken evrelerde tedavisine başlanırsa hastaların yaşama süreleri uzar. Aksi yapıda istik fibrozis hastalarının yaşam süresi 30-33 yıldır.

]]>