Kısırlık belirtileri nelerdir?

Yeni evlenmiş ve bebek sahibi olamayan birçok çiftin ağzından kısırlık kelimesini sıkça duyar olduk. Yaklaşık bir senedir düzenli ve korumasız olarak ilişkiye giren çiftlerin bebek sahibi olmamasında kısırlık sorunundan söz edilebilir. Tıp literatüründe interfilite olarak tabir edilen kısırlığın belirtileri var mıdır, varsa nelerdir?


Uzmanlar, kısırlığın bir hastalık gibi algılanmamasını, bu sorunun bazı hastalıklardan veya patolojilerden dolayı husule gelmesinden dolayı hastalık olmadığını ve hastalık olmadığı açısından de kısırlığın belirtileri bulunmadığına açıklık getirdiler. Düzenli ve korumasız ilişkinin bir seneyi doldurmaması durumunda kısırlıktan söz edilemez. Çiftler en az 12 ay boyunca düzenli olarak ilişkiye girmişlerse ve buna rağmen gebelik oluşmamışsa kadın ve erkek bir takım tetkiklerden geçer. Yapılan bu tetkiklerin sonuçlarına göre kısırlık teşhisi konur.

İnterfilite herhangi bir belirti ve şikayet yaratan bir sorun olmadığından, kısırlığın belirtileri hakkında söylenecek bir söz yoktur. Ancak kadın ve erkekte bazen bir takım patalojik değişikler yaratabilir. Bu değişiklere örnek verecek olursak; kadının sayı düzensizliği, yumurtlama düzensizliği, aşırı tüylenme, obezite, ) göğüslerden süt benzeri sıvı gelmesi, aşırı sayı sancıları, aşırı kasık ağrıları vs.

]]>