Kırmızı eti fazla yemenin zararları nelerdir?

Bilhassa Kurban Bayramı’nın gelişiyle birlikte tüketimi artan kırmızı et, ne yazık ki doğru ve gerektiğinden fazla tüketildiği zaman birçok sağlık problemine davetiye çıkartıyor. Sadece Kurban Bayramı’nda değil normal yaşantınızda da günlük kırmızı et ihtiyacınızdan fazlasını tüketirseniz de mütenevvi sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olur. Kırmızı eti fazla tüketmenin zararları arasında ise en çok kilo problemleri kendini göstermektedir.

Kırmızı eti günlük ihtiyacı aşarak tüketmek enerji harcamanızı azaltacağı açısından kilo artışı husule gelecektir. Kilo sorunlarının yanı sıra kırmızı eti fazla yemenin bir diğer zararı da karaciğere oluyor. Aşırı yenilen kırmızı et karaciğer yağlanmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra kolesterolün yükselmesi, kan yağının artması ve etin içerdiği proteinin atık ürünlerinin ortaya çıkaracağı ürük asit değerlerinin yükselmesi gibi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Kırmızı eti fazla tüketmek böbrekleri de olumsuz etkilemektedir. Kırmızı er böbreklerinin yükünü arttırmakta ve buna bağlı olarak böbrek fonksiyonlarının görevlerini etkilemektedir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarının bozulması gibi karaciğerde de bir takım fonksiyon bozuklukları görülmektedir.

]]>