Kiraz sapının faydaları nelerdir?

Yaz mevsiminin en çok sevilen meyvelerinden olan kiraz, sapı ile şifa dağıtarak mütenevvi hastalıklarının önlenmesini ve en önemlisi de aşırı kiloların önüne geçilmesini sağlıyor. Hem kirazın kendisi hem de kiraz sapı diyet ile fazlalıklarından kurtulmak isteyenlerin diyet listelerinde muhakkak yer edinmelidir. Kiraz sapının faydaları ve kullanım şekli şöyle;

 

Kiraz sapının faydaları

 

Kiraz sapı başta kilo vermek olmak üzere çeşitli sağlık problemlerinin önüne geçmektedir. Özellikle böbreklerinden şikayetçi olanların ödem sorununu engellemektedir. Kiraz sapı vücuttaki su ve tuz tutulumunu engelleyecek, metabolizmayı hızlandıracak ve bölgesel zayıflama sağlayacaktır. Tüm bunlar açısından kiraz sapı çayı kürünü denemelisiniz.

Ayrıca kiraz sapının yararları arasında artrit, romatizma, bronşite, gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve damar sertliği gibi hastalıkları iyileştirmesi de yer alır.

 

Kiraz sapı nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

1 çay bardağı kiraz sapı
6 su bardağı su

 

Hazırlanışı: On iki saat boyunca kiraz saplarını suyun içinde bekleyin ve bu saatin sonucunda 15 dakika kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra ateşten alın ve soğumasını beklerin. Daha sonra günde 3 öğün (sabah saat 10, öğlen 3 ve gece 9’da) kiraz sapı çayını açısından. Zayıflamak isteyenler en fazla 14 gün bu kürü uygulamalılar.

]]>